Klient
Makler

Realitní makléř

Realitní makléř je odborník, který se v oblasti prodeje, koupě nebo pronájmu nemovitostí velmi dobře vyzná díky neustálému sledování trhu, svému vzdělání a zkušenostem. Pokud je makléř solidní, dokáže Vám v této oblasti vybrat a nabídnout nejvýhodnější řešení podle Vašich představ. Základem je výběr solidního a zkušeného makléře nebo realitní společnosti.

Jak má pracovat profesionální makléř?

To, jak funguje realitní kancelář a jakou důvěru má u veřejnosti, ovlivňuje realitní makléř. Profesionální realitní makléř se stará o své vzdělání, má profesionální vystupování, profesní znalosti, které může doložit absolvovanými kurzy, certifikáty, členstvím v ARK ČR apod. Přístup profesionálního makléře ke klientovi je pak diametrálně odlišný od člověka, který pracuje pro realitní kancelář např. na vedlejší pracovní poměr. Ve vzdělání makléře se odráží nejen zájem o profesi, ale zejména znalost procesu. Profesionální makléř má přehled o cenách nemovitostí, je flexibilní a je řádně pojištěn. Jistota v oslovení profesionální makléře spočívá v mnoha službách – zajištění právního servisu, řádné smlouvy, předání nemovitosti apod. Obecně - pokud se neorientujete v daňových a právních otázkách, pak Vám hrozí nejen riziko špatného obchodu či neplatné smlouvy, ale také riziko pokut a penále za nedodržení zákonných povinností, které například jako prodávající máte.

Jak rozpoznat neprofesionálního makléře?

Realitní makléř nebo realitní kancelář musí mít především vlastní webovou prezentaci, bez ní realitu stěží prodá, a pokud, nepočítejte s příliš dobrou cenou. Amatérský makléř nenabízí tyto služby jako hlavní pracovní činnost a nebude mít proto na Vás mnohdy ani čas. Pokud se mu podaří něco prodat, cena bude až o 30% nižší, než by tomu bylo u profesionála. Všimněte si, že žádný profesionální makléř nepřijde na schůzku v džínech a flanelové košili a nebude se chovat familiérně. Neprofesionální makléř nemá vzdělání, nezná veškeré právní náležitosti a v horších případech Vás mohou čekat soudní tahanice. Na služby samozvaných všeumělců si dávejte pozor, jde o Vaše peníze!

Jak vybrat realitního makléře ?

Potřebujete prodat, koupit nebo pronajmout byt či dům? Máte dvě možnosti. Buď to můžete zkusit sami, nebo si najmout realitního makléře. Nejlepší způsob jak vybírat je dát na ověřené recenze nebo doporučení. Zajděte přímo do sídla realitní kanceláře a zeptejte se na recenze, kurzy a certifikáty realitního makléře. Profesionální makléř je napojen na schopné právníky, notáře, finanční poradce, bankovní ústavy a má potřebné kontakty na úřadech. Dobrý makléř Vás seznámí se způsobem své práce, poskytne Vám informace, týkající se rozsahu služeb, výše provize a předá Vám návrh zprostředkovatelské smlouvy k prostudování. Měl by Vám předložit také dokumenty, jako pojištění rizik pro případ rizika, a nabídnout Vám poradenství a konzultace zdarma. Položte i méně obvyklé otázky, třeba jaké daně budete muset při prodeji zaplatit. Profesionální makléř by měl bez problému na všechny odpovědět. Zajímejte se o samotný průběh. Pokud makléř nepřijde a nabízenou nemovitost si detailně neprohlédne a nenafotí, není něco v pořádku. Kvalitní realitní makléř zná odpověď na každou Vaši otázku a má dobrou pověst.

Jak spolupracovat s realitní kanceláří?

Pokud se obrátíte s požadavkem na vyhledání nemovitosti na solidní realitní kancelář, dohodněte se s ní na svých požadavcích, lokalitě a na ceně nemovitosti. V dohodnutém čase Vám realitní makléř nabídne obvykle rozsáhlou nabídku podle Vašich požadavků. Nabídne Vám také zajištění veškerých služeb, které jsou s následnou koupí či pronájmem vybrané nemovitosti spojené. Pokud se pro některou z nabízených nemovitostí rozhodnete, realitní kancelář po Vás bude vyžadovat složení kauce. Realitní kancelář s Vámi sepíše samozřejmě zprostředkovatelskou smlouvu, ke které bude třeba doložit řadu dokladů k zabezpečení řádného průběhu transakce. Realitní makléř doklady zkontroluje, případně zajistí chybějící doklady a prošetří všechny náležitosti. Potřebných dokladů je opravdu celá řada (kupní smlouvy, dědické rozhodnutí, darovací smlouvy, kolaudační rozhodnutí, dohoda o zřízení práva osobního užívání pozemku atd.), ale mezi nejdůležitější patří zejména nabývací listina a dále aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy.

Smlouva s realitní kanceláří

Před podpisem smlouvy o zprostředkování s realitní kanceláří pečlivě realitní kancelář vyberte. Někteří lidé odmítají podepsat smlouvu a žádají volnou spolupráci, kdy realitní kancelář přivede zájemce, který až pak podepíše smlouvu a zaplatí peníze. Tak jednoduše to ale udělat nelze. Je třeba si uvědomit, že pokud žádáte realitního makléře či kancelář o nějakou službu, musí investovat svoje peníze do propagace, telefonů, benzínu, právníků atd. Provizi zaplatíte realitní kanceláři až v případě jejího úspěchu, a to je důvod, proč by realitní kancelář sama měla chtít podepsat smlouvu. Sepsáním smlouvy makléř také ukazuje, zda pro Vás chce opravdu něco udělat.

Služby realitního makléře

Solidní realitní makléř Vám poradí, jak nejlépe prodat, koupit nebo pronajmout nemovitost. Nabídne Vám své služby při prodeji, koupi či pronájmu prostřednictvím realitní kanceláře. Ta se může specializovat na určitý region, ale její obchodní aktivity se obvykle pohybují na celém území ČR. Jako důkaz zkušeností makléře si můžete nechat představit několik obchodů, které zrealizoval. Makléř je Vám schopen zajistit komplexní služby při zprostředkování prodeje, pronájmu nebo koupě nemovitosti. Váš osobní realitní makléř má k dispozici právní oddělení, nabídne Vám zajištění financování nebo pojištění nemovitosti.

Koupit nebo pronajmout?

Pokud uvažujete o nějakém způsobu získání bydlení, první otázka bude obvykle typu: mám si nemovitost koupit nebo pronajmout? Odpověď není vždy až tak jednoznačná, protože její výsledek ovlivňuje mnoho faktorů, například velikost města nebo aktuální čas této otázky. Ceny nemovitostí i ceny pronájmů se totiž neustále mění. V posledních letech se nemovitosti zhodnocovaly téměř v desítkách procent za rok a také počet kupovaných bytů a nemovitostí se zvětšoval podobným tempem. Kupující měli totiž obvykle obavy, aby se vysněné vlastnictví pro ně nestalo nedostupné. V tomto období se bydlení v pronájmu velmi často prezentovalo jako nevýhodné, ale ne vždy tomu tak bylo. Pokud se klient obrátil na solidního makléře s prosbou o radu, tento makléř mu jistě potvrdil, že zatímco ceny nemovitostí stoupaly neustále vzhůru, ceny pronájmů (ve stejných oblastech) zůstávaly na stejné výši nebo dokonce klesaly. Nízké splátky hypoték jsou totiž velkou konkurencí platbám za nájemné a někdy jsou splátky hypoték stejné nebo dokonce nižší, než je výše nájmu.

Koupě nemovitosti

Výhoda při koupi nemovitosti spočívá v tom, že ceny nemovitostí pomalu, ale jistě rostou a pokud platíme hypotéku, splácíme svůj budoucí majetek. Bydlíme ve svém, nemusíme platit nájem a z našeho bytu či domu nás nikdo nevyhodí. Každý makléř Vám potvrdí, že tato investice je výhodná a přináší dlouhodobý růst hodnoty majetku, navíc splátky hypotéky je možné odečíst z daní. Každá mince má dvě strany, a tak majitele čekají opravy nemovitosti a pokud je ve společenství vlastníků nebo družstva, správa domu nemusí být jednoduchá. Další nevýhodou je, že při případném stěhování nemusí být vždy dobré podmínky na trhu, a výhoda koupě nemovitosti se obvykle projeví až po mnoha letech. Při koupi nás čekají také další náklady ve formě pojištění a daní, případně další platby, které nejsou na první pohled zřejmé. Pro každý případ je vhodné poradit se, se zkušeným realitním makléřem.

Pronajmutí nemovitosti

V případě pronájmu bytu nás čekají také jisté výhody i nevýhody. Výhody spočívají v tom, že se můžeme stěhovat v podstatě okamžitě a nemáme žádné starosti s údržbou bytu. V porovnání s cenou bytu může být jeho pronájem levnější. Nevýhodou je, že nemáte jistotu vlastního bydlení a také Vaše soukromí může být narušeno kontrolou vlastníka. Nájem bytu také obvykle roste s inflací, což je uvedeno v inflační doložce.

Jak nemovitost koupit, prodat nebo pronajmout?

Před pořízením nemovitosti je vhodné uskutečnit několik kroků a zjistit následující skutečnosti. Prvním krokem je samozřejmě pečlivý výběr nemovitosti, kterou si necháme podrobně prohlédnout a popsat. Důležité je zjištění všech informací k dané nemovitosti, tedy zjištění vlastníka a zjištění, zda není daná nemovitost předmětem zástavního práva. Jde o zjištění zda je nemovitost v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo zda na ni není uvaleno nějaké věcné břemeno apod. Je také nutné zhodnotit Vaše příjmy, případně příjmy a způsob ručení, když máte hypotéku. U klasické hypotéky se obvykle ručí formou zástavního práva. Požadavky na dokumenty pro vyřízení hypotéky se u každé banky liší a je proto vhodné využít poradenství odborníka. Při pořizování nemovitosti je vhodné obrátit se na realitního makléře, který Vám veškeré podrobnosti vysvětlí.

Zdroj:  Mediapol News s.r.o.

Jak poznat neprofesionálního makléře?

Reklama

Prostor pro Vaši reklamu

slapské reality

Prostor pro Vaši reklamu

Home Home Home
Celkem  zaregistrováno 6 realitních makléřů
Logo Asociace realitních kanceláří České republiky

Novinky:

Nově jsme navázali spolupráci s Asociací Realitních Kanceláří České Republiky v oblasti referencí od klientů realitních makléřů.

Obchodní podmínky Vytvořil DoubleWeb ©

GA Tisk levně Pantyo interiéry